V 5iitä – Taideyhdistys Harhan 5-vuotisjuhlanäyttely

1.12. – 30.12.2010

Taideyhdistys Harha juhlii 5-vuotista olemassaoloaan pitämällä Galleria Harhassa yhteisnäyttelyn koko joulukuun ajan.

Näyttelyn nimi, V 5IITÄ, viittaa suoraan yhdistyksen perustamisvuoteen. Taideyhdistys Harha on jo vuodesta 2005 tuonut esiin mielenkiintoista, hämmentävää, tunteisiin ja ajatuksiin vaikuttavaa taidetta. Vuosien varrella on muun mua…ssa perustettu galleria, pidetty myyjäisiä, järjestetty viikoittaisia taiteilijoiden vertaistukiryhmiä sekä järjestetty useita taideprojekteja. Yhdistys on luotu napsauttelemaan auki luutuneita käsityksiä siitä, mitä taiteella tehdään ja kuinka sitä tuodaan ihmisille julki.

Nyt näyttelyssä on esillä kattava kirjo tyyliltään hyvin erilaisten taiteentekijöiden tuotoksia, ulottuen monipuolisesti niin maalauksen kuin kuvanveistonkin puolelle. Yhteistä teemaa ei teoksilla ole, mutta yhtenäinen esille pano on kylläkin luvassa. Näyttelyyn osallistuu 15 Harhan jäsentä, joista valtaosa on yhdistyksen aktiiveja.

Tervetuloa avajaisiin 1.12.2010 klo 18.

avoinna:
ti,ke,pe,la,su 11-15
to 15-19
Maanantaisin suljettu

Näyttelyyn on ilmainen sisäänpääsy!